PERFORMANȚĂ‚ | România are campion mondial la judo: cadetul Eduard Șerban a învins în finală un sportiv din patria-mamă a duelurilor pe tatami

La 17 ani, judoka Eduard Șerban a câștigat titlul de campion mondial al categoriei 90 de kg, în competiția rezervată cadeților, la capătul unei finale disputate în fața reprezentantului patriei-mamă a judo-ului, Mori Kenshin (Japonia). Campion național U21 și U23 al României la categoria 90kg, Eduard Șerban a obținut medalia de aur la Campionatului Mondial pentru cadeți, organizat în perioada 9-13 august, la Santiago de Chile.

Eduard Șerban are toate meritele, este un copil modest, care s-a pregătit la Pitești. Antrenorul Valentin Ioniță i-a dat indicații extrem de importante, în special în finală. Ultimele două meciuri, semifinala și finala, au fost foarte echilibrate. O să-l așteptăm cum se cuvine. Nu are timp de odihnă, pentru că săptămâna viitoare urmează o Cupă Mondială de juniori pe care o găzduim la Arad, cu 300 de sportivi din Europa„, a declarat Cozmin Gușă, președintele Federației Române de Judo, pentru Realitatea.

În drumul spre medalia de aur din Chile, Eduard Șerban a obținut cinci victorii, toate prin ippon: în primul tur, a trecut de campionul Slovaciei – Denis Turac, în turul secund l-a învins pe campionul Mexicului – Geronimo Saucedo, apoi în sferturi românul a trecut de italianul Enrico Bergamelli (campion european de cadeți U18 la începutul lunii iulie, în Lituania). În semifinale, Eduard Șerban a înregistrat o victorie în fața canadianului Benjamin Kendrick (locul 1 la Campionatele Pan-Americane ale cadeților – U18, la finalul lunii iunie), iar în finală, românul l-a învins pe japonezul Mori Kenshin.

Este cu atât mai meritoasă această victorie, cu cât vine în fața unui sportiv din Japonia, țara care a inventat judo-ul și care se pregătește pentru Olimpiada din 2020. Este o performanță excepțională și pentru judo, dar și pentru sportul românesc. Este o performanță pe care am tot așteptat-o, dar având în vedere condițiile de pregătire și potențialul în ansamblu al sportului românesc – este o performanță neașteptată„, a mai punctat președintele FR Judo, pentru Realitatea.

• România a participat la Campionatul Mondial rezervat cadeților cu cinci sportivi.

INFO România nu a câștigat nicio medalie de aur la Campionatele Mondiale de judo, la seniori – nici la feminin, nici la masculin, potrivit judo.info. Din 2009 încoace, conform statisticii oferite de Federația Internațională de Judo, sportivii români au câștigat trei medalii de argint și trei medalii de bronz la CM, în timp ce în întreaga participare olimpică, România a obținut o medalie de aur (Beijing 2008 – prin Alina Dumitru), două medalii de argint (la Londra, în 2012, prin Alina Dumitru și Corina Căprioriu) și trei medalii de bronz (Los Angeles 1984 – Mircea Frățică și Mihai Cioc, Sydney 2000 – Simona Richter) – conform datelor COSR.